SKU: SX75-ARZ-125TL-HK
MedCaster Stainless Steel (SX) Caster SX75-ARZ-125TL-HK
Quantity discounts available
SKU: SX75-ARZ-125TL-HK
| HK01 | HKU1 |
| Assembled | Unassembled |
*For ½” I.D. fittings
Description
MedCaster Stainless Steel (SX) 75mm x 32mm total lock swivel caster with Hi-Temp Thermal Rubber (antimicrobial). Built for institutional uses like case carts, lab equipment, wire shelving, animal cages, pharmaceutical research equipment, and sterilization carts. The precision ball bearings make for easier rollability. This model withstands a 280 degree Fahrenheit wash down (10 minutes). Auto Clave/ Steam Sterilizer instrument wash @ max load of 90kg per wheel under heat and 108kg at room temperature. Durometer: of 70A +/- 5. Choose from your hollow kingpin option before requesting your quote.