SKU: FX75-AMP-TL-HK
Chrome Hospital (FX) Caster FX75-AMP-TL-HK
Quantity discounts available
SKU: FX75-AMP-TL-HK
MedCaster Chrome Hospital (FX) 75mm x 32mm total lock swivel caster with premium electropolished chrome for medical applications. Rolls easily and quietly. Made with Antimicrobial Thermoplastic Rubber. Choose from various hollow kingpin fittings options before requesting your quote.
| HK01 (mm) | HK04 (mm) | HKU1* (mm) | HKU4* (mm) |
| 13mm ID | 11mm ID | 13mm ID | 11mm ID |
*For unassembled casters, use HKU1 OR HKU4 codes.
Description